W czwartek 30 kwietnia pasymska Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Kętrzyńskiego obchodziła święto swojego patrona. Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem "Podajmy sobie ręce". Podobnie jak tydzień wcześniej w jej szczycieńskiej "imienniczce", tematem przewodnim była Unia Europejska.

Czeskie knedle i Andersen

Z kraju do kraju, z klasy do klasy

Przygotowania do obchodów święta trwały już od lutego. Przeprowadzono wówczas ankietę, która wykazała, że ponad trzy czwarte szkolnej społeczności (uczniów i nauczycieli) chciałaby, żeby Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Następnie każda klasa wylosowała państwo Unii lub kandydujące i miała za zadanie jak najlepiej poznać jego historię, kulturę, zwyczaje. Do zabawy włączono też przedszkolaków, które przyswajały sobie wiedzę o Polsce.

W święto patrona szkoły efekty pozaszkolnych zajęć można było podziwiać na każdym kroku. Ściany korytarzy zapełniły prace, które zgłoszono do dwóch konkursów plastycznych. W konkursie przeznaczonym dla przedszkolaków i uczniów klas I-III "Dzieci całego świata uczą i bawią się razem" pierwsze miejsce zajęła Joanna Gołębiowska (kl. III c). Konkurs dla starszych dzieci "Ja - młody Polak w Europie" wygrała Aleksandra Rosik (IV b). Ci, którzy nie mają talentu plastycznego, mogli spróbować swoich sił w konkursie literackim. W kategorii klas I-III nagrodzeni zostali m.in. Patryk Milewski (III b) i Aleksander Dobrzyński (III c), w kategorii klas IV-VI - Mateusz Lewandowski (VI c), Milena Jędrzejewska (V c) i Katarzyna Hopaluk (V c).

Także szkolne sale zmieniły się nie do poznania. W jednej można było spróbować czeskich knedli, w innej wysłuchać austriackiego hymnu narodowego, a kilka kroków dalej poczytać bajki słynnego Duńczyka Andersena. Założono nawet specjalne europejskie biuro podróży, na wypadek gdyby ktoś zgubił się w tej mini-Europie...

Szkolny Klub Europejski, działający pod opieką Zdzisława Rutkowskiego, przygotował prezentację materiałów informacyjnych na temat UE oraz quiz wiedzy unijnej, w którym nagrodami były cukierki i... banknoty euro (niestety nieprawdziwe).

Zabawa nas łączy

Druga część święta pasymskiej szkoły przebiegała na sportowo. Odbył się II Wojcieszkowy Bieg Uliczny "Z wiatrem we włosach". Pobiegło w nim około trzysta dzieci w czterech kategoriach wiekowych. Na szkolnym boisku można było wziąć udział w grach i zabawach rodem z krajów Unii Europejskiej. Szczególną popularnością cieszyły się "Szukaj renifera", "Kartoflane pole", "Slalom ślepców" i "Piłka na wędce". Po takich harcach na świeżym powietrzu każdy nabrał apetytu na tradycyjną polską grochówkę, którą przygotowały mamy uczniów.

Europejski korowód

Niektórzy mieszkańcy Pasymia na pewno byli zdziwieni widząc na ulicach swego miasta paradę dziecięcych przebierańców. Oprócz grup, które nosiły stroje nawiązujące do danego kraju, pojawiały się też postacie z bajek. Barwny korowód przemaszerował ze szkoły na rynek, gdzie odbył się koncert "Podajmy sobie ręce".

- Teraz śmiało mogę powiedzieć, że moja szkoła jest prounijna - powiedział dyrektor Cezary Łachmański. - Jednak ani ta impreza, ani bogata wiedza uczniów na temat Unii Europejskiej, nie wzięły się z niczego. To efekt wielu dni pracy wszystkich nauczycieli, wychowawców, uczniów i przyjaciół szkoły - dodał.

Katarzyna Mikulak

2003.05.07