Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczytnie po dziesięciu latach doczekali się sztandaru.

Gimnazjum ze sztandarem

Mija dziesięć lat od momentu, kiedy po reformie edukacji w 1999 roku powołane do życia zostały gimnazja. Jubileusz stał się okazją do wyjątkowego dla szkolnej społeczności Gimnazjum nr 1 święta. W piątek 15 maja w auli odbyło się nadanie placówce sztandaru. W uroczystości wzięły udział m. in. władze miasta i powiatu, duchowni oraz poseł ziemi szczycieńskiej Adam Krzyśków. Nie mogło się obyć bez wbicia przez fundatorów symoblicznych gwoździ w drzewiec sztandaru oraz przejęcia go przez poczet i ślubowania. Nowy symbol szkoły z jednej strony przedstawia godło Polski, z drugiej widnieje na nim podobizna patrona gimnazjum, Henryka Sienkiewicza. Dyrektor Ewa Żenczykowska-Sawicka przedstawiła gościom największe sukcesy placówki, a tych w ciągu dziesięcioletniej historii uzbierało się niemało. Wystarczy wspomnieć, że szkoła doczekała się aż 18 laureatów konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim. Uczniowie z powodzeniem uczestniczą też w zawodach sportowych, konkursach plastycznych oraz angażują się w inicjatywy proekologiczne. To oni wymyślili logo i nazwę szczycieńskiego schroniska dla zwierząt oraz systematycznie je wspierają.

- Lista naszych osiągnięć świadczy o tym, że zasłużyliśmy na sztandar- podkreślała dyrektor, dodając, że gimnazjum, dążąc do kolejnych sukcesów, nie zapomina o tradycji związanej choćby z pielęgnowaniem pamięci o swoim patronie. Z kolei poseł Krzyśków zwracał uwagę, że sztandar to wyjątkowy symbol, który jednoczy szkolną społeczność. Podczas uroczystości nie zabrakło też prezentów. Wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk w imieniu miasta podarował szkole laptop, a starosta Jarosław Matłach encyklopedię multimedialną. Były również kwiaty i życzenia od dyrektorów innych szkół. Po części oficjalnej zaproszeni goście obejrzeli spektakl teatralny o Henryku Sienkiewiczu zatytułowany „Marie jego życia”. Wykonawcami byli uczniowie, których do występu przygotowała polonistka Ewa Misiuk. Po przedstawieniu podsumowano szkolne konkursy związane z patronem.

(łuk)