JEZIORO KONIK

Dwa piękne, leśne jeziora Konik i Głęboczek leżą w dorzeczu rzeki Omulwi i są najdalej na południe wysuniętymi jeziorami "łańcucha" jezior Pidunia i Rekownicy. Znajdują się one we wschodniej części rozległych Lasów Napiwodzkich. Dziś przybliżymy jedno z nich.

Jezioro Konik (Klimek) ma powierzchnię 36,0 ha i maksymalną głębokość 9,3 m (średnia 4,2 m), rybacki typ jeziora - leszczowy. Położenie w stosunku do stron świata z północnego wschodu na południowy zachód. W części południowo-zachodniej niewielka zatoka. Kształt jeziora zbliżony jest do podkowy, a obydwa jego krańce, szczególnie północno-zachodni zbliżają się do drogi nr 598 Wielbark-Jedwabno.

Prawie cały akwen otoczony jest szczelnie lasem, jedynie od strony południowej, na niewielkim skrawku, rozciągają się łąki. Pozostałe brzegi są wysokie, miejscami strome. W północno-zachodniej części wpada do niego rów z Jeziora Rekowego. W części południowej rów łączy akwen z jeziorem Głęboczek, tam też wypływa z niego potok Rekownica, wpadający do rzeki Omulew jako jej lewy dopływ.

Woda jest średnio przejrzysta, dno przy brzegach przeważnie piaszczysto-muliste. Poza ławicą przybrzeżną dno pokryte jest mułem. Kształt dna jest równy, największe zagłębienie (9,3 m) znajduje się na środku jeziora, w części północno-zachodniej akwenu. Brzegi są w znacznej części porośnięte trzciną, a partie przybrzeżne łąkami roślinności zanurzonej miękkiej.

Występuje tu leszcz, lin, płoć, karp, wzdręga, ukleja, szczupak, okoń, węgorz, karaś, trafia się sandacz. Plagą akwenu jest nadmierna populacja jazgarza. Jezioro jest niezłym łowiskiem ryb spokojnego żeru, jak również drapieżnych, głównie szczupaka i okonia. Okonie biorą dość dobrze również w zimie spod lodu. Jezioro od roku 2002 jest udostępnione do wędkowania dla członków PZW Okręgu Mazowieckiego na podstawie opłaconej macierzystej składki okręgowej.

Dojazd do jeziora jest dogodny wspomnianą już drogą 598 Wielbark-Głuchy-Wesołowo-Rekownica.

Marian Paruzel

2003.07.23