Integracja, dobra zabawa, a przy okazji szlifowanie języka

– to od lat główne atuty organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. W tym roku po raz pierwszy udział w nim wzięli gimnazjaliści reprezentowani przez młodzież z Jedwabna.

Po angielsku i na luzie

Ósma już edycja Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej odbyła się w środę 21 kwietnia w Miejskim Domu Kultury. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach – soliści, zespoły oraz parodia. Po raz pierwszy udział w imprezie, oprócz młodzieży ze szczycieńskich szkół średnich, wzięli gimnazjaliści reprezentowani przez uczniów z Jedwabna. Jak co roku podczas festiwalu, sala widowiskowa domu kultury była wypełniona do ostatniego miejsca. Publiczność żywiołowo reagowała na występy swoich koleżanek i kolegów, a poszczególne prezentacje oceniało jury pod przewodnictwem Grzegorza Drężka. W skład komisji oprócz niego weszli także nauczyciele języka angielskiego. Najliczniejszą grupę na festiwalu stanowili soliści – było ich aż trzynaścioro. Na deskach MDK-u wystąpiło też siedem zespołów, a w kategorii parodia publiczność wysłuchała czterech prezentacji. Uczestnicy sięgali po zróżnicowany repertuar. Nie zabrakło zarówno nowych przebojów, jak i klasyków rocka autorstwa takich gwiazd jak The Doors, Thin Lizzy, John Lennon czy Pink Floyd. Po zakończeniu występów i obradach jury przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Nagrodę publiczności otrzymała Anna Cichowska z ZS nr 3, która wraz Laurą Studniak wykonała piosenkę „Sweet Child O’ Mine” z repertuaru Guns n’ Roses. W kategorii solistów zwyciężyła Monika Celińska z ZS nr 1. Drugie miejsce zajęła Anita Soliwoda (ZS nr 1), a trzecie – Zuzanna Jankowska (ZS nr 2). Jury postanowiło także wyróżnić Annę Cichowską oraz Katarzynę Mazur (Gimnazjum w Jedwabnie). Wśród zespołów zaledwie jednym głosem zwyciężyli Mateusz Szot, Iga Wasilewska, Gracjan Kojtek, Dominik Gąsiorowski, Szymon Kowalczyk i Daniel Cudnoch (ZS nr 3), którzy wykonali „Imagine”. Drugie miejsce jurorzy przyznali zespołowi Bartosza Bałdygi (ZS nr 2), a trzecie – grupie Patryka Śledzińskiego tworzonej przez uczniów ZS nr 1 i 2. Oprócz tego wyróżniono zespół Kacpra Zajka (ZS nr 3). W kategorii parodia wygrała Natalia Abramczyk z zespołem (ZS nr 1), drugie miejsce przypadło Bartkowi Chmielewskiemu i Krystianowi Kaczmarczykowi (ZS nr 2), a trzecie – zespołowi Natalii Kakowskiej (Gimnazjum w Jedwabnie). W tym roku pieczę nad organizacją festiwalu sprawowały nauczycielki języka angielskiego w ZS nr 1, Anna Skorupska oraz Izabela Nalewajek.

- Celem imprezy jest integracja uczniów różnych szkół, rozwijanie umiejętności językowych oraz prezentacja talentów muzycznych – mówi Anna Skorupska. W opinii organizatorów poziom występów jest z roku na rok coraz wyższy, a młodzież wkłada wiele serca w przygotowanie. Uczniowie, aby dobrze wypaść, na długo przed festiwalem odbywali próby w domu kultury pod okiem Andrzeja Ałaja. Impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród młodzieży.

- Zawsze otrzymujemy wiele zgłoszeń, a niektórzy pytają o festiwal już na początku roku szkolnego – mówią organizatorki.

(ew)/fot. E. Kułakowski