W Jerutkach, za sprawą fundacji „Kreolia” na bazie budynków dawnej szkoły, powstaje Centrum Kreatywności. Jednym z jego elementów będzie amfiteatr na około 200 osób oraz sala koncertowa. Pierwsze spotkania z muzyką mają się tu odbywać już w sierpniu.

Sielski amfiteatr KREOLII

PROJEKT W PIERWSZEJ „10”

Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Kreolia” - Kraina Kreatywności istnieje dopiero od września ubiegłego roku, ale ma już na swoim koncie sukcesy, którymi można by obdzielić kilka podobnych organizacji. Niedawno jej wniosek na projekt dotyczący budowy amfiteatru w Jerutkach znalazł się w pierwszej dziesiątce na liście zadań dofinansowanych w ramach Lokalnej Grupy Działania. Obiekt ten wraz z zaadaptowaną na całoroczną salę koncertową starą stodołą ma być pierwszym elementem planowanego Centrum Kreatywności. W przyszłości w jego skład wejdą jeszcze budynek warsztatowo-szkoleniowy do organizacji m.in. warsztatów rękodzieła i rzemiosła oraz budynek administracyjno-noclegowy z zapleczem gastronomicznym. W nim ma się także mieścić Centrum Organizacji Pozarządowych Powiatu Szczycieńskiego. Sielski amfiteatr w Jerutkach, bo tak się będzie nazywać, pomieści około 200 osób. Całkowity koszt jego budowy to 21 tys. złotych, z czego w ramach dofinansowania fundacja ma nadzieję otrzymać blisko 15 tys. złotych. Z kolei adaptacja stodoły zostanie sfinansowana wyłącznie ze środków własnych „Kreolii”, siłami jej członków. Prezes fundacji Joanna Gawryszewska zapowiada, że pierwsze koncerty odbędą się tu już w sierpniu.

- Nasze założenie jest takie, by co tydzień coś się w tym miejscu działo. Chcemy zapraszać artystów reprezentujących różne gatunki i style – mówi.

KOPALNIA POMYSŁÓW

Wiadomo już, że w Jerutkach powstanie centrum chóralne, gdzie odbywać się będą warsztaty oraz koncerty. Ich cykl, przypominający swoją formułą koncerty organowe w Pasymiu, rozpocznie się już w czerwcu. Wykonawców będzie można posłuchać w kościele w Jerutkach, a całość zwieńczy doroczny Turniej Chórów w Spychowie. Jak mówi Joanna Gawryszewska, do stworzenia Centrum Kreatywności ją oraz dwie inne założycielki fundacji, Anetę Bałdygę oraz Ewę Małż zainspirowała leśniczówka Pranie oraz wioska garncarska Kamionka w powiecie nidzickim.

- Marzy się nam połączenie różnych stylów, form działania i aktywności twórczej – zdradza prezes fundacji. „Kreolii” w realizacji zamierzeń pomaga gmina Świętajno. Samorząd przekazał jej w dzierżawę teren po dawnej szkole w Jerutkach oraz zapewnia wkład własny do realizowanych projektów. Tych jest niemało. Niedawno fundacja otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na przedsięwzięcie pod nazwą „Mała wieś wielkich osobliwości”. Polega ono na upiększeniu Jerutek poprzez posadzenie drzew i kwiatów oraz oznakowaniu atrakcyjnych turystycznie obiektów. Jako jedna z czterech w powiecie fundacja realizuje projekt z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich integrujący wszystkie organizacje wiejskie z terenu powiatu. Na tym jednak nie koniec – w planach jest także m.in. otwarcie przedszkola o profilu artystycznym w Jerutkach. Od września ruszają tu zajęcia w „Kuźni Talentów”, gdzie można będzie nauczyć się gry na gitarze, fortepianie czy szlifować swoje możliwości wokalne. Zapisy na nie trwają do 15 czerwca. Pod egidą fundacji powstała również w Jerutkach skupiająca 20 zawodników w wieku od 15 do ponad 20 lat drużyna piłkarska „Kreolia Jerutki”. Na jej potrzeby we wsi odnowiono boisko, gdzie piłkarze rozgrywają mecze i odbywają treningi.

(ew)/fot. archiwum fundacji "Kreolia"