Osiemdziesiątą piątą rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy miasta mieli możliwość uczcić na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnych uroczystości w MDK-u, otwarto też wystawę w Chacie Mazurskiej. Na dalszych stronach "Kurka" zamieszczamy też relację z II Biegu Święta Niepodległości.

Niepodlegli Kurpie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele NMP o godz. 11. Nabożeństwo celebrował ks. prał. Józef Drążek.

Pokrzepieni Słowem Bożym reprezentanci władz samorządowych, poczty sztandarowe, kompania honorowa, mieszkańcy miasta i powiatu przemaszerowali głównymi ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury. Tam przedstawiono program artystyczny przygotowany tym razem przez młodzież spoza Szczytna - czternaścioro uczniów dąbrowskiego oddziału Gimnazjum im. Jana Twardowskiego w Rozogach.

Występ gimnazjalistów nawiązywał głównie do roli, jaką w walce o niepodległość odegrali mieszkańcy Kurpii. Inscenizacja toczyła się równolegle w dwóch planach. Podczas gdy na głównym rozgrywały się walki żołnierskie, w głębi sceny młode Kurpianki czekały na swych mężów i narzeczonych, zajmując się obrządkiem gospodarstwa przy użyciu starodawnych sprzętów. Szczęśliwy powrót mężczyzn do rodzinnych domów zakończył się kurpiowskim tańcem.

Piłsudski w Chacie

Późnym popołudniem w Chacie Mazurskiej dokonano otwarcia okolicznościowej wystawy, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Szczytna. Zgromadzeni goście mogli przyjrzeć się z bliska pamiątkom z czasów początków Drugiej Rzeczpospolitej. Większość z eksponatów stanowiły książki i czasopisma, zabytkowe szable, a także fotografie i obrazy Marszałka Piłsudskiego. Honorowe miejsce wystawy zajęło unikalne plateau znanego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego przedstawiające członków Komitetu Narodowego w Paryżu. W podróż w czasie zabrali zwiedzających dr Tadeusz Frączek i dr Edmund Legowicz. Mówili o roli jednostki w historii, szczególny nacisk kładąc na postać Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego i przedstawiali historyczne uwarunkowania, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

Katarzyna Mikulak

2003.11.12