Aż pięć wniosków złożyło miasto do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie projektów z zakresu rozwoju kultury. Jeden z nich mówi o zorganizowaniu festiwalu im. Krzysztofa Klenczona.

Możliwość pozyskania pieniędzy na ten cel pojawiła się dopiero w tym roku, kiedy wprowadzono zmiany do zasad wydatkowywania pieniędzy pozyskiwanych przez krajowego fiskusa z gier, stanowiących monopol państwowy, a dokładniej z Totalizatora Sportowego.

- Dotychczas z tego źródła płynęły środki jedynie na sport, obecnie można z nich korzystać także na inne cele - wyjaśnia Robert Dobroński, naczelnik wydziału oświaty, który w środę 29 października, dostarczył miejscowe projekty do stolicy.

Wśród przedstawionych projektów trzy związane są z organizacją imprez muzycznych, z dziedziny folku, folkloru i... Klenczona. "Wróćmy na jeziora" - pod takim tytułem miałby być zorganizowany festiwal muzyki lat 60. i 70. im. Krzysztofa Klenczona. Miejski Dom Kultury zabiega o 52 500 zł na dofinansowanie tej imprezy, która ma się składać z dwóch części: festiwalowych eliminacji i koncertu z udziałem laureatów. To drugie spotkanie z wykonawcami to nic innego, jak główny koncert podczas dorocznego święta grodu.

Miejski Dom Kultury ma nadzieję uzyskać także dalsze blisko 21 tysięcy na prezentacje folkloru Ziemi Szczycieńskiej. O środki stara się też Miejska Biblioteka Publiczna, między innymi na projekt pod nazwą "Czy masz odwagę pisać?". Warsztaty literackie, zarówno z zakresu prozy, jak i poezji, w zamyśle mają się zakończyć wydaniem książki - zbioru twórczości młodych miejscowych autorów, pod warunkiem oczywiście, że Totalizator Sportowy "wyłoży" oczekiwaną kwotę blisko 79 tysięcy złotych, a w sumie na wszystkie wnioski - 280 tys. zł.

O środki z Totalizatora Sportowego stara się również starostwo powiatowe, które zebrało w jedną całość zapotrzebowania proboszczów i pastorów na renowację zabytków sztuki sakralnej, znajdujących się w zarządzanych przez nich kościołach. Pomysł zrodził się - jak tłumaczy starosta Andrzej Kijewski - w efekcie prośby dziekana ks. Józefa Drążka, proboszcza parafii WNMP w Szczytnie, który zamierza odrestaurować kościelne, zabytkowe organy.

(hab)

2003.11.12